Podsumowanie 7. dnia IWF World Championships 2019

3076
Thomas Jones

Siódmy dzień Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2019 właśnie zakończył się w Pattaya w Tajlandii, a sesja 96 kg A była jedną z najlepszych sesji ogólnych w najnowszej historii.

Wchodząc do zawodów 96 kg A, wiedzieliśmy, że będzie to ekscytujące, biorąc pod uwagę niektóre z największych nazwisk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów, które wzięły udział w tych zawodach. Zawiera niektóre z tych nazw,

• Ilya Ilyin z Kazachstanu
  • Kianoush Rostami z Iranu
  • Tian Tao z Chin
  • Jhonatan Rivas z Kolumbii
  • Boady Santavy z Kanady
  • Fares Elbakh, znany również jako Meso Hassona z Kataru

Włącz się i obejrzyj akcję na żywo podczas Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2019 IWF!

Medaliści w klasyfikacji generalnej 96 kg, mężczyźni:

• Złoto - Tian Tao (CHN) 410 kg
  • Srebro - Fares Elbakh (QAT) 402 KG
  • Brąz - Anton Pliesnoi (GEO) 394KG

Rwąca część sesji 96kg A przyniosła dramat, który zmienił cały przebieg zawodów. Gdy pozostała tylko garstka sportowców, Tao otworzył z 175 kg. Zaczął chybić wagi przy pierwszej i drugiej próbie. Jednak podobnie jak jego występ na igrzyskach olimpijskich 2016, skoczył do 180 kg i odniósł sukces w trzeciej próbie pozostania w zawodach.

Po Tao Rostami został wezwany na platformę do próby otwarcia o wadze 180 kg. Był ostatnim sportowcem, który wziął udział w zawodach i jako taki, wcześniej nastąpiły zmiany w deklaracjach wagi od innych sportowców, którzy już próbowali. Przed wejściem na platformę wydawało się, że personel sędziowski jest zdezorientowany, Rostami wydawał się gotowy do podjęcia pierwszej próby, ale wezwano innego sportowca. Wydawało się, że ten okres oczekiwania ostudził rozpęd, jaki miał Rostami i nie był w stanie ukończyć udanego podniesienia. Po trzeciej nieudanej próbie i eliminacji z zawodów, krzyknął po arabsku na członków jury.

Nieudane próby Tao i Rostami otworzyły drzwi dla stosunkowo nieznanego Antoniego Pliesnoi z Gruzji. Zdobył złoty medal w rwaniu z 181 kg, nieznacznie wyprzedzając Tao, któremu udało się podnieść 180 kg, by zdobyć srebrny medal. Rivas z Kolumbii podniósł 179 kg i zdobył brąz w rwaniu.

Zdjęcie historii z Instagrama: ibrahimmezyn

W Clean & Jerk zamienił się w dwuosobowy wyścig o mistrzostwo pomiędzy Tao i Elbakh. Jedną próbą za każdym sportowcem Elbakh utrzymywał czterokilogramową przewagę nad Tao. Elbakh sięgnął po 230kg w swojej trzeciej próbie, jednak wypadł tuż przed szarpnięciem. Następnie Tao zażądał 230 kg i z łatwością osiągnął tę samą wagę, która jest tylko o jeden kilogram poniżej jego obecnego rekordu świata.

Kazachstan Ilyaς zakończył zawody na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej. Odniósł sukces w trzech z sześciu prób i zakończył z sumą 363 KG. Drużynę Kanady reprezentował w sesji A srebrny medalista Igrzysk Panamerykańskich 2019, Boady Santavy, który podniósł w sumie 380 kg i zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej. Drużynę USA w tej dużej kategorii wagowej reprezentował Jason Bonnick, który ważył 347 kg i zajął 25. miejsce, wraz z Nathanem Damronem, który w sumie 352 kg i zajął 20. miejsce.

Medaliści w klasyfikacji generalnej 76 kg, kobiety:

• Złoto - obręcz Jong Sim (PRK) 276 KG
  • Srebro - Wangli Zhang (CHN) 271 KG
  • Brąz - Neisi Dajomes (ECU) 245KG

Medale przyznano także w kategorii kobiet do 76 kg, gdzie Jong Sim Rim wygrała swoje trzecie mistrzostwo świata. Skończyła z sumą 276 kg. Srebro w klasyfikacji generalnej powędrowało do jej Chińczyka Wangli Zhang, która była mistrzynią zeszłorocznej imprezy. Brązowy medal zdobył mistrz panamerykański 2019 Neisi Dajomes z Ekwadoru. Jej łączna waga 245 kg zrównała się z meksykańskim Aremi Fuentes, ponieważ osiągnęła sumę jako pierwsza; otrzymała wyższe miejsce

Kristel Ngarlem z Team Canada z powodzeniem podniósł cztery z sześciu prób i zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej z łączną wagą 230 kg.

Drużyna USA kontynuuje rywalizację jutro, w środę 25 września, kiedy olimpijka z 2016 roku Jenny Arthur rywalizuje o 5:55 (CST) w sesji 81KG A.