Raport Rumun Gabriel Sincraian, brązowy medalista Rio 85 kg, nieudany test dopingowy

2201
Abner Newton

Według rumuńskiego serwisu medialnego Stiripesurse.ro, brązowy medalista z Rio Gabriel Sincraian uzyskał pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji i następnie straci swój medal i nagrodę; dokładny charakter substancji nie został ujawniony, a Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) nie ogłosiła jeszcze pozytywnego testu za pośrednictwem standardowego protokołu publicznego ujawniania. The Stiripesurse.ro jako główne źródło cytuje rumuński publiczny kanał telewizyjny TVR.

Sincraian pierwotnie zajął trzecie miejsce w kategorii 85 kg mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich 2016 za Irańskim Kianoushem Rostamim i chińskim Tian Tao. Rostami ustanowił nowy rekord świata w sumie na swojej drodze do złota, podczas gdy Tao zdobył srebro po wykonaniu zaledwie dwóch z sześciu prób podczas zawodów.

27-letni Sincraian zajął drugie miejsce na początku tego roku na Mistrzostwach Europy w Podnoszeniu Ciężarów, a także wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zakładając, że raport jest dokładny, a Sincraian straci swój medal, brąz trafi do Kazachstanu Denisa Ulanova, który pierwotnie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii wagowej.

Sincraian jest drugim medalistą olimpijskim w Rio, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność zakazanych substancji. Jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to jego drugie przestępstwo dopingowe, za które grozi co najmniej ośmioletni zakaz startu w zawodach. Zaledwie kilka dni po zakończeniu igrzysk w 2016 roku IWF ogłosił, że Izzat Artykov z Kirgistanu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność strychniny, która może być stosowana jako środek pobudzający. Polscy bracia Tomasz i Adrian Zielińscy byli w Rio, ale zostali zdyskwalifikowani przed rozpoczęciem zawodów po tym, jak obaj uzyskali wynik pozytywny z próbek pobranych tego lata.

Raport na temat Sincraian - który ponownie nie został jeszcze potwierdzony przez IWF - pojawia się niecały tydzień po tym, jak próbki od 15 ciężarowców na igrzyskach olimpijskich w Pekinie dały wynik pozytywny pod kątem zakazanych substancji. W wyniku tych i innych testów przeprowadzonych wcześniej tego lata, kilka krajów stoi w obliczu całorocznych zakazów międzynarodowego podnoszenia ciężarów, w tym Kazachstan, Rosja, Chiny i Białoruś.

Wideo przedstawiające występ Sincraiana z Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2015 w Houston znajduje się poniżej.

Wyróżniony obraz: kanał na YouTube Barsophi1